Suppose you were thinking about buying a coupon bond with a face value of $1000,
ID: 1141174 • Letter: S
Question
Suppose you were thinking about buying a coupon bond with a face value of $1000, an annual coupon rate of 7.5%, and a maturity for 5 years:
a. If the market rate of interest is currently at 8%, what is the most you'd be willing to pay for the bond (defined as the point where you are indifferent between the bond and your next best investment alternative)?
b. How would you classify your bond? Par bond, premium bond, or discount bond?
c. If you sell your bond after the second year for $990, what is your rate of return on the investment?
Explanation / Answer
Ans:
Value of the bond is the present value of future payments expected to arise from the bond
Value of the bond = cash flow * 1/(1+r)^n
= $75 * 1/(1+0.08)^1 + $75 * 1/(1+0.08)^2+ $75 * 1/(1+0.08)^3 + $75 * 1/(1+0.08)^4 + $75 * 1/(1+0.08)^5
= $75 * 0.9259 + $75 * 0.8573 + $75 * 0.7938 + $75 * 0.7350 + $75 * 0.6806
= $69.44 + $64.38 + $59.53 + $55.12 + $51.04
= $300
so, maximum price that can be paid for the bond is $300.
b) Discount bond
Discount bond is a bond that is priced lower than its par value.
c) Rate of return on investment = ($990 - $300) / $300
= $690 / $300
= 2.3 or 230%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.