A Reservoir is subject to large evaporation rates resulting from the availabilit
ID: 114102 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
by the mass transfer expression-
E= KE va (e*s - ea )
where E = evaporation rate
va = wind speed
e*s = vapor pressure at lake surface
ea = vapor pressure at air
lake temperature = 13.4 c = 56.1 F
air temperature = 17.6 c = 64.2 F
relative humidity = 0.32 or 32 %
wind speed = 2.1 m/sec
so evaporation rate E by the formula is = 0.84 kg/m2/h
vapor pressure at lake surface = 6.11 * 10 ( 7.5 * T / 237.3 +T ) = 6.11 * 101.4
vapor pressure at air= 6.11 * 10 ( 7.5 * T / 237.3 +T ) = 6.11 * 10 1.6
vapor pressure at lake surface - vapor pressure at air = 6.11 approximate
mass transfer coefficient KE = 0.84 / 2.1 * 6.11 = 0.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.