Textbook: Mangerial Economics Applications, Strategy, and Tatics 14th edition I
ID: 1138906 • Letter: T
Question
Textbook: Mangerial Economics Applications, Strategy, and Tatics 14th edition
I need help with solving this Net Present Value problem with steps fully worked out formulas
ESPN currently pays the NFL $1.1 billion per year for eight years for the right to exclusively televise Monday Night Football. What is the net present value of this investment if the parent Disnery company has an opportunity interest rate equal to its cost of capital of 9 percent. Fox and CBS agreed to pay $712 million and $622 million respectively for six years to televise Sunday afternoon NFC games. What was that worth?
Explanation / Answer
What is the net present value of this investment
=A*((1-(1+r)^(-n))/r)
=1.1*((1-(1+9%)^(-8))/9%)
=6.088 billion
What was that worth
=A*((1-(1+r)^(-n))/r)+A*((1-(1+r)^(-n))/r)
=712*((1-(1+9%)^(-6))/9%)+622*((1-(1+9%)^(-6))/9%)
=5984.22 million
the above is answer..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.