The supply and demand for soda in a market is represented by Q D = 12 – 8 P Q S
ID: 1138704 • Letter: T
Question
The supply and demand for soda in a market is represented by
QD = 12 – 8P
QS = 50P – 60
Where Q is in millions of bottles per year and P is dollars per bottle,
The current equilibrium price is $1.24, and 2.07 million bottles are sold per year.
Calculate the price elasticity of demand and price elasticity of supply at the current equilibrium. Using the formula given in class, find what share of a tax would be borne by consumers if one were to be implemented in this market. (keep in decimal format 0.## rounded to HUNDREDTH)
What would be the share borne by producers?
Explanation / Answer
Point elasticity of demand = slope x price / quantity = -8*1.24/2.07 = -4.79.
Point elasticity of supply = slope x price / quantity = 50*1.24/2.07 = 29.95
Share of tax borne by consumers = price elasticity of supply/(price elasticity of demand + price elasicity
of supply) = 29.95/(29.95 + 4.79) = 86.2%. = 0.862
Share of tax borne by producer = price elasticity of demand/(price elasticity of demand + price elasicity
of supply) = 4.79/(29.95 + 4.79) = 13.8%. = 0.138
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.