3. Ashley has patented her senior design project. She is offering a potential ma
ID: 1134656 • Letter: 3
Question
3. Ashley has patented her senior design project. She is offering a potential manufacturer two options for the exclusive rights to manufacture and market her product. Plan A calls for a lump sum payment to her of $30,000. Plan B calls for an annual payment of $1,000 plus a royalty of $0.50 per unit sold. The life of the patent is 10 years. What will be the uniform annual sales volume of the product for Ashley to be indifferent to the two plans based on future worth analysis for a MARR of 10% per year? (7,765 units) 3. Ashley has patented her senior design project. She is offering a potential manufacturer two options for the exclusive rights to manufacture and market her product. Plan A calls for a lump sum payment to her of $30,000. Plan B calls for an annual payment of $1,000 plus a royalty of $0.50 per unit sold. The life of the patent is 10 years. What will be the uniform annual sales volume of the product for Ashley to be indifferent to the two plans based on future worth analysis for a MARR of 10% per year? (7,765 units) 3. Ashley has patented her senior design project. She is offering a potential manufacturer two options for the exclusive rights to manufacture and market her product. Plan A calls for a lump sum payment to her of $30,000. Plan B calls for an annual payment of $1,000 plus a royalty of $0.50 per unit sold. The life of the patent is 10 years. What will be the uniform annual sales volume of the product for Ashley to be indifferent to the two plans based on future worth analysis for a MARR of 10% per year? (7,765 units)Explanation / Answer
Future value of first option:
Here, Principal (P)= $30,000
Time(T)= 10 years
Number of time interest received in a year(n)= 1
Rate of interest(r)= 10%= 0.1
Now,
Amount(A)= P(1+r/n)nT
A= 30,000(1+0.1/1)1×10
A= 30,000(1.1)10
A= 30,000×2.5937424601
A=72812.273803
Future value of second option:
Let the annual sale volume be = X units
Here annual payment(P)= $1000+X0.5
Number of years(T)= 10
Rate of interest(r)= 10%=0.1
Therefore future value(FV)= P[ { (1+r)T-1}/r ]
FV = (1,000+ X0.5) [ { (1+0.1)10-1}/0.1 ]
FV= (1,000 + X0.5) [ { (1.1)10-1}/0.1 ]
FV= (1,000 +X0.5) { ( 2.5937424601-1)/0.1}
FV=(1,000+ X0.5)(1.5937424601/0.1)
FV= (1,000 + X0.5)(15.937424601)
Since Ashley is indifference between both options
Therefore the future worth of both options will be equal
Now, FV of second option = FV of first option
(1,000+X0.5)(15.937424601) = 72812.2738
(1,000+X0.5) = 72812.273803/15.937424601
X0.5 = 3882.3618464753
X = 3882.3618464753/0.5
X = 7,764.723 = 7,765 units
therefore the annual sale volume is 7,765 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.