With the highly anticipated release of the latest Star Wars film, fans wish to r
ID: 1134190 • Letter: W
Question
With the highly anticipated release of the latest Star Wars film, fans wish to relive the glory of the previous movies. As a result, a perfectly competitive market for Star Wars DVD box sets has formed. George is a producer in this market, and has total fixed costs of $250. Other data relating to costs and output are shown in the table below: QuantityAverage Total Cost (box sets) ATC (S/box set) 10 20 35 19.50 12.25 10 Using this information, calculate what quantity George needs to produce so that his average variable cost will be $6 per box set? Answer to the nearest whole number (with no decimal places)Explanation / Answer
Answer
total Cost(TC) = Total Fixed Cost(TFC) + Total Variable cost(TVC)
=> TC/ Q = TFC/Q + TVC/Q
=> Average Total Cost(ATC) = Average Fixed Cost(AFC) + Average Variable Cost(AVC)
=> Average Total Cost = 250/Q + Average Variable Cost
Now Average Variable Cost = 6
=> ATC = 250/Q + 6. Hence We have to find Q that satisfis this equation.
We can see from the above table When Q = 40, ATC = 12.25.
And Also When Q = 40, AFC = 250/40 = 6.25 and Hence At Q = 40.
ATC = AFC + AVC
=> 12.25 = 6.25 + AVC
Hence AVC = 6.
Hence George needs to Produce 40 Box Sets.
Hence, Quantity = 40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.