Suppose that investment demand increases by $200 billion in a closed and private
ID: 1131268 • Letter: S
Question
Suppose that investment demand increases by $200 billion in a closed and private economy (no government or foreign trade). Assume further that households have a marginl propensity to consume of 80 percent. (a) Compute four rounds of multiplier effects nstructions: Enter your responses rounded to the nearest one decimal place. Changes in This Cumulative Change Cycle's Spending (in billions) 200.0 in Spending (in billions) 200.0 - First cycle cond cycle ird cycle Fourth cycle (b) What will be the final cumulative impact on spending? Instructions: Enter your response rounded to the nearest whole number. billionExplanation / Answer
In ac closed economy with no government,
Y=C+I
C=0.8Y
dY=0.8dY+dI
0.2dY=dI
dY=dI/0.2
here dI=200
so dY=200/0.2=1000
In the first round thre will be increase in only 200 in Y that increases from investment. In the second round additional increase in Y is 1000 as calculated above. In the third and fourth round there is no increase in Y until there is any further increase in investment. Thus cumulative change in spending is 1000+200=1200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.