A firm hires two workers to assemble bicycles. The firm values each assembly at
ID: 1130256 • Letter: A
Question
A firm hires two workers to assemble bicycles. The firm values each assembly at $12. Charlie's marginal cost of allocating effort to the production process is MC 4N. where Nis the number of bicyeles assembled per hour. Donna's marginal cost is MC = 6N If the firm pays piece rates what will be cach worker's hourly wage? b. Suppose the firm pays a time rate of S15 per hour and fires any worker who does not assemble at least 15 bieyeles per hour How many bieycles will each worker assemble in an cight-hour day?Explanation / Answer
ANS.
a - Charlie's hourly wage = 4 x 12 = $48
Donna's hourly wage = 6 x 12 = $72
Ans b - Charlie's daily production = 4 x 8 = 32
Donna's daily production = 6 x 8 = 48
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.