6. Each firm in a competitive market has an identical short-run and long-run cos
ID: 1127082 • Letter: 6
Question
6. Each firm in a competitive market has an identical short-run and long-run cost function C(q) 144 + q. The market demand function is Q 240 - P, where Q is total output and P is price. The price is currently $40 per unit. a. Find the individual firm's supply function, the short-run profit maximizing output level for the firm and the firm's profits. b. What is the market output and how many firms are in the industry in the short-run. c. What is the condition for this market to be in long-run equilibrium? d. Find the long-run equilibrium price, quantity per firm, and number of firms in this market.Explanation / Answer
(a) Individual firm's supply function is its Marginal cost (MC) curve:
MC = dC/dq = 2q
Therefore, supply function is: P = 2q
Since P = $40, we get
40 = 2q
q = 40/2 = 20
Total revenue (TR) = P x q = $40 x 20 = $800
Total cost (TC) = 144 + (20 x 20) = 144 + 400 = $544
Profit = TR - TC = $800 - $544 = $256
(b) When P = $40,
Market output (Q) = 240 - 40 = 200
Number of firms = Q / q = 200 / 20 = 10
(c) Condition for long run equilibrium is Price = MC = Average cost (AC)
(d)
AC = C / q = (144 / q) + q
MC = 2q
Equating AC and MC,
(144 / q) + q = 2q
q = 144 / q
q2 = 144
q = 12
When q = 12, P = MC = 2 x 12 = $24
When P = $24, Q = 240 - 24 = 216
Number of firms = Q / q = 216 / 12 = 18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.