Question1 A lumber company purchases and installs a wood chipper for $200,000. T
ID: 1121013 • Letter: Q
Question
Question1 A lumber company purchases and installs a wood chipper for $200,000. The chipper is classified as MACRS 7-year property. The chipper's useful life is 12 years. The estimated salvage value at the end of 12 years is $26,500. Using Straight Line depreciation, compute the first year depreciation. $26,500.00 $28,571.43 $16,666.67 $14,458.33 Click here to access the MACRS-GDS Table Calculator Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXT LINK TO TEXT LINK TO TEXTExplanation / Answer
Solution:
Cost of the wood chipper= $200000
Useful life= 12 years
Salvage value= $26500
Depreciation at the end of 1st year (D1) = (cost-salvage value)/ useful life
= ($200000 - $26500)/12
= $14458.33333333333
= $14458.33
So answer is $14458.33
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.