Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that there are only two firms in the petroleum market They give you some

ID: 1120140 • Letter: S

Question

Suppose that there are only two firms in the petroleum market They give you some information about the petroleum market and you have to answer the questions below.

# Demand Equation: P = 110 – Q

# For each firm marginal cost MC = $20.

# [Quantity of outcome (qSA), Price (pSA), Profit (SA)] , [Quantity of outcome (qKPC ), Price (pKPC), Profit ( KPC)].

# Q = qSA + qKPC

1-Suppose that the firms cooperate to act as a monopoly and want to form OPEC cartel in the market, then:                                                                                                                                  

What do you think the objectives of this cartel?

Calculate the following in monopoly market and compare them with previous results:

i.Quantity of output.

ii.Price.

iii.Profit to each firm.

2- Suppose that one firm is expected to produce the same quantity in cartel contract. But another firm wanted to cheat, then:                                                                                                     

In your opinion, what are the main incentives that push the firm to deviate and cheat?

Calculate the following for both firms:

Quantity of output.

Price.

Profit to each firm.

Explain the previous results.

3- Summarize this case in the pay-off matrix and decide what is the right behavior each firm will take in the market?                                                                                                                   

Explanation / Answer

1) We have market demand ,P = 110-Q

The objective of this cartel , is to acts as a monopoly and charge the price which maximize their profits and produce the profit maximizing output equally .

after cartel, both firms marginal cost add = MC of cartel = 20+20 =$40

TR = 110Q - Q2

MR = 110 - 2Q

now MR=MC

110 - 2Q = 40

2Q = 70 or Q = 35

so, P = 110-35 = $70

so, profit maximizinf price of cartel is $70 and output = 35

profit = TR -TC

profit = 70 * 35 - 40*35

profit = 2450 - 1400 = $1050

so profit of each firm = $525.

In cartel, each firm produce = 45 output

and price charge , P = 110 -45 = $65

profit in cartel = TR - TC

profit = 65*45 - 45*20

profit = 2925 - 900 =$2025

2) please upload it again. it chegg policy.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote