Scenario 34-2. The following facts apply to a small, imaginary economy. Consumpt
ID: 1119676 • Letter: S
Question
Scenario 34-2. The following facts apply to a small, imaginary economy. Consumption spending is S6,720 when income is $8,000. Consumption spending is S7,040 when income is $8,500. 15. Refer to Scenario 34-2. In response to which of the following events could aggregate demand increase by $1,500? a. A stock-market boom stimulates consumer spending by S300, and there is an operative crowding-out effect. b. A stock-market boom stimulates consumer spending by S550, and there is a small operative crowding-out effect. effect. effect. c. An economic boom overseas increases the demand for U.S. net exports by $550, and there is no crowding-out d. An economic boom overseas increases the demand for U.S. net exports by $300, and there is no crowding-outExplanation / Answer
You need to find the multiplier. Here MPC = (7040-6720)/(8500-8000) = 0.64. Hence MPS = 0.36 and multiplier = 1/MPS = 1/0.36 = 2.7778
To increase AD by 1500, we need an autonomus increase of 1500/2.77 = 540.
Closest option is the increase in consumption spending by 550 with little crowding out that reduces an increase of 550 to 540.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.