A company called RET01 produces computer chips in a city called Nomans City. The
ID: 1117999 • Letter: A
Question
A company called RET01 produces computer chips in a city called Nomans City. The table below shows how many computer chips can be produced daily using various amounts of labor by a firm operating in competitive product and labor markets: Workers/day 0 1 23 10 4 7 8 9 Output/day 010 25 40 53 64 73 82 88 9498 If the figurines sell for $2 and the market wage for the workers is $12 per day. how many workers should the firm employ in order to maximize its profits? Hint: See factor Market - equilibrium occurs at Wage-vMPL 8 workers 10 workers 3 workers 7 workers 4 workers
Explanation / Answer
Option (1).
Profit is maximized when VMPL = Wage rate
VMPL = MPL x Output price = Wage rate [MPL = Change in Output / Change in workers (L)]
MPL x $2 = $12
MPL = 6
From given table, when L increases from 7 to 8, Output changes from 82 to 88.
MPL of 8th worker = (88 - 82) / (8 - 7) = 6/1 = 6
So, number of workers = 8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.