A number of stores offer film developing as a service to their customers. Suppos
ID: 1117465 • Letter: A
Question
A number of stores offer film developing as a service to their customers. Suppose that each store offering this service has a cost function (C) C(q) = 50 + 0.20q + 0.08002 and a marginal cost (MC) of MC(q) = 0.20 + 0.1 60q If the going rate for developing a roll of film is $8.00, is the industry in long-run equilibrium? No . Find the price associated with long-run equilibrium. The market will be in long-run equilibrium when the price is $4.20. (Enter your response rounded to two decimal places.) Suppose now a new technology is developed that will reduce the cost of film developing by 25 percent. Assuming that the industry is in long-run equilibrium, how much would any one store be willing to pay to purchase this new technology? Assuming that the market price remains at the above long-run equilibrium level, a firm would be willing to pay $for the new technology. (Enter your response rounded to two decimal places.)Explanation / Answer
Answer : As long term equiliburm total revenue = 4.20q
MR =4.20
MC = 0.20+0.160q
MR=MC
4.20 =0.20+0.160q
4.00 = 0.160q
q=25 units
Here, total cost of developing a roll of film = 50+0.20*25+0.0800*(25)2
Total cost of developing a roll of film = $105
But after using new technology cost has been reduced by 25% . Now the firm bear new cost is $ 78.75. The maximum price the seller willing to pay for new technology is $26.25.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.