The graph shows the market for North Atlantic tuna. Price and cost (dollars per
ID: 1115588 • Letter: T
Question
The graph shows the market for North Atlantic tuna. Price and cost (dollars per ton) MSC The quantity of tuna that fishers catch isthousand tons a month. The price of a ton of tuna is$ The tuna stock is being used because at the equilibrium quantity 300- 250 0 A. inefficiently; marginal social cost exceeds marginal social benefit B. inefficient y: marginal social benefit exceeds marginal social cost C. efficiently, marginal social benefit equals marginal social cost 0 D. efficiently, marginal private cost equals marginal social benefit MC 150 When the stock of tuna is used eficiently, the price of a ton of tuna is s 50- MSB 40 80 Quantity (thousands of tons per month) 120 160Explanation / Answer
(1) Private equilibrium is at intersection of MSB and MC.
Quantity of tuna fishermen catch = 80 thousand
Price = $100
(2) Option (A)
At private equilibrium, MSC = $300 and MSB = $100, so MSC > MSB and there is inefficiency.
(3) When stock of tuna is used efficiently, Price = $150
Efficient outcome is at intersection of MSB and MSC curves where quantity = 40 thousand and Price = $150.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.