A machine that produces ball bearings is set so that the average diameter is 0.5
ID: 1114560 • Letter: A
Question
A machine that produces ball bearings is set so that the average diameter is 0.5 inch. Assume the diameter of ball bearings is normally distributes. A sample of 10 ball bearings was measured, with sample mean of 0.493 inch and sample standard deviation of 0.05 inch. Can we conclude at 10% significance level that the mean diameter is not 0.5 inch? 7. a. Use the critical value approach and interpret the test result. b. Use the p-value approach and interpret the test result. c. Use the confidence interval approach and interpret the test result.Explanation / Answer
a. Here we have the H0: mu=0.5, H1: mu not equal to 0.5. Thus for the random sample given we have the Z statistic as Z= (0.493-0.5)/(0.05/sqrt(10)) = -0.007/0.015 = -0.47. Thus this result is not signifcant and so we accept the null hypothesis that the mean = 0.5.
b. The p value approach considers the probability of a value greater than the Z stat obtained. So in the above case the p value will be very large as the Z stat is very small. This will mean that the p value will be >0.05. So at the 5% level of significance we accept the null hypothesis that mu=00.5.
c. Based on the data we can construct the confidence interval as follows 0.5 +/- 1.96*(0.05/sqrt(10)) = 0.53 and 0.47. Thus from the sample we have the mean as 0.493. This lies within the confidence interval above and so we conclude that the mean is 0.5.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.