For a demand curve and supply curve diagram you are told the equilibrium price i
ID: 1112322 • Letter: F
Question
For a demand curve and supply curve diagram you are told the equilibrium price is $86 and the equilibrium quantity is 1,800. If the highest price a consumer would pay is $142 and the lowest price a producer would sell this product at is $16, calculate the consumer and producer surpluses. Consumer Surplus Equals: $100,400 Producer Surplus Equals: $126,000 O Consumer Surplus Equals: $50,400 Producer Surplus Equals: $63,000 Consumer Surplus Equals: $50,200 Producer Surplus Equals: 113,200 None of the AboveExplanation / Answer
Option (4).
Consumer surplus = Equilibrium quantity x (Maximum willingness to pay - Equilibrium price)
= 1,800 x $(142 - 86) = 1,800 x $56
= $100,800
Producer surplus = Equilibrium quantity x (Equilibrium price - Minimum acceptable price)
= 1,800 x $(86 - 16) = 1,800 x $70
= $126,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.