Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance:
ID: 1110100 • Letter: A
Question
Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance: money supply- $180 billion; quantity of money demanded for transactions = $140 billion; quantity of money demanded as an asset= $10 billion at 12 percent interest, increasing by $10 billion for each 2-percentage-point fall in the interest rate Instructions: Enter your answers as whole numbers. a. What is the equilibrium interest rate in Trance? b. At the equilibrium interest rate, what are the quantity of money supplied, the total quantity of money demanded, the amount of money demanded for transactions, and the amount of money demanded as an asset in Trance? Quantity of money supplied = billion Quantity of money demanded = billion Amount of money demanded for transactions billion Amount of money demanded as an asset billionExplanation / Answer
a )
Equilibrium interest rate where demand and supply for money are equal
Money Supply = $ 180 Billion
Demand for transaction = $ 140
Quantity of money demanded for assets = 10 Billion at 12 % interest rate. 6 % fall is required for increasing demand by $ 30 Billion
Hence, Equilibrium Interest rate is 6 %.
b)
Quantity of money supplied = $ 180 billion
Quantity of money demanded = $ 180 Billion
Amount of money demanded for transaction =$ 140 Billion
Amount of money demanded as an asset= $ 40 Billion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.