5. Computing and interpreting average tax rates In a hypothetical economy, Loren
ID: 1109778 • Letter: 5
Question
5. Computing and interpreting average tax rates In a hypothetical economy, Lorenzo earns $17,000, Neha earns $34,000, and Sam earns $51,000 in annual income. The folowing table shows the annual taxable income and tax liability for these three single individuals. For example, Lorenzo, who earns $17,000, owes $5,610 in taxes. Use the tax liability figures provided to complete the following table by computing the average tax rate for Lorenzo, Neha, and Sam with an annual income of $17,000, $34,000, and $51,000, respectively. Taxable Income (Dollars) 17,000 34,000 51,000 Tax Liability (Dollars) 5,610 7,820 9,180 Average Tax Rate (Percent,) Taxable Income LorenzO Neha Sam The income tax system for this country isExplanation / Answer
(a) Average tax rate = Tax liability / Taxable income
Lorenzo: $5,610 / 17,000 = 0.33 = 33%
Neha: $7,820 / $34,000 = 0.23 = 23%
Sam: $9,180 / $51,000 = 0.18 = 18%
(b) Income tax system is Regressive.
Since average tax rate falls with increase in taxable income, this is regressive taxation system.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.