Suppose that a campus restaurant increases its number of employees from 2 per da
ID: 1108451 • Letter: S
Question
Suppose that a campus restaurant increases its number of employees from 2 per day to 4 per day, and that its daily total revenue therefore increases from $90 per day to $200 per day.
a. Assuming that each employee is equally productive, what is the marginal revenue product (MRP) per day of each additional employee?
$_______________
b. Assume that the restaurant is using their resources in a profit-maximizing way, and that each worker works 5 days each week, what is the current weekly wage rate in the labor market?
$_______________
Explanation / Answer
(a)
MRP = Increase in revenue / Increase in number of employees
= $(200 - 90) / (4 - 2)
= $110 / 2
= $55
(b)
Profit is maximized when MRP = Wage rate
Wage rate = $55
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.