You work for Bellevue Window Products. While performing an analysis for a new wi
ID: 1103405 • Letter: Y
Question
You work for Bellevue Window Products. While performing an analysis for a new window product, you found a report from last year that provided the following information regarding the manufacture of a similar product: annual production rate = 40,000 units; selling price = $69 per unit; fixed production cost = $250,000 per year; variable production cost = $1,680,000 per year; and variable selling expenses = $89,000 per year.
As a first-cut, you decide to use this information to estimate the breakeven production rate per year.
The breakeven production rate per year is estimated to be ( ) units per year.
Explanation / Answer
Total variable cost = $1680000 + $89000 = $1769000
Variable cost per unit = 1769000/40000 = $44.225
Breakeven point = Fixed cost / (selling price per unit – variable cost per unit)
Breakeven point = 250000/(69-44.225)
Breakeven point = 10090.82 or 10091 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.