A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month
ID: 1103288 • Letter: A
Question
A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month at the local baseball park. The team splits the concessions 50/50 with the city but keeps all the revenue from ticket sales. The city charges the team $200 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $1500 each month. The team charges $10 for each ticket, and the average customer spends $6 at the concession stand. Attendance averages 50 people at each home game.
Part 1 (4 points)
Part 2 (1 point)
Explanation / Answer
Revenue = 10*50 = 500
Cost = 200+1500+3*50 = 1850
Profit = 500-1850 = -$1350
In order to break even. such that profit = 0.
10*x = 1700+3*x
7x = 1700
x = 1700/7 = 242.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.