3. Paula is considering going to law school. If she does, she will spend S60,000
ID: 1102464 • Letter: 3
Question
3. Paula is considering going to law school. If she does, she will spend S60,000 on tuition and books to get a college education (during the first time period), S120,000 on tuition and books to get a law degree (during the second time period), and her law degree will earn her $500,000 during the remainder of her work-life (during the third time period). Paula's time preference for money (her discount rate) is 20 percent. a. What is Paula's present value of obtaining a law degree? b. Suppose that Paula is also considering an alternative career path, in which she obtains a college education in the first period (with the same costs as before) and enters the work force immediately as a marketing analyst. She earns S100,000 in the second period and $200,000 in the third period under this option. Will she choose to become a lawyer or a marketing analyst!? Show your work. c. If Paula's discount rate is 10 percent, will this change her decision? Show your work.Explanation / Answer
ANSWER:
A) PV OF OBTAINING LAW DEGREE = -60,000(P/F,20%,1) - 120,000(P/F,20%,2) + 500,000(P/F,20%,3) = $156,018.52
B) PV OF BECOMING MARKETING ANALYST = -60,000(P/F,20%,1) + 100,000(P/F,20%,2) + 200,000(P/F,20%,3) = $135,185.19
SINCE THE PV OF OBTAINING LAW DEGREE IS MORE THEN THE PV OF BECOMING A MARKETING ANALYST , THEREFORE SHE SHOULD CHOOSE TO OBTAIN A LAW DEGREE.
C) PV OF OBTAINING LAW DEGREE AT 10% = -60,000(P/F,10%,1) - 120,000(P/F,10%,2) + 500,000(P/F,10%,3) = $221,938.39
PV OF BECOMING MARKETING ANALYST AT 10% = -60,000(P/F,10%,1) + 100,000(P/F,10%,2) + 200,000(P/F,10%,3) = $178,362.13
AT 10% DISCOUNT RATE , SHE WOULD CHOOSE TO OBTAIN A LAW DEGREE AS AT 10% THE PV OF OBTAINING A LAW DEGREE IS MORE THEN BECOMING A MARKETING ANALYST.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.