The following table shows the daily relationship between the number of workers a
ID: 1102207 • Letter: T
Question
The following table shows the daily relationship between the number of workers and output (Q) for a small factory in the short run, with capital held constant. Each worker cost $200 per day, and the firm has fixed costs of $25 per day. Calculate the total cost (TC), marginal cost (MC), and average total cost (ATC)
(Please round the answers to 2 decimal places and show your work)
Workers Q TC MC ATC
0 0
1 40
2 88
3 141
4 183
5 201
Explanation / Answer
Marginal cost for Q=40= Increase in total cost/Increase in number of units (225-25)/(40-0)= 5.00
ATC= Total cost/Q= 225/40=5.63
Workers Q TC MC ATC 0 0 25 - - 1 40 225 5.00 5.63 2 88 425 4.17 4.83 3 141 625 3.77 4.43 4 183 825 4.76 4.51 5 201 1025 11.11 5.10Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.