The Mechanical Engineering department of Michigan Technological University has a
ID: 1102028 • Letter: T
Question
The Mechanical Engineering department of Michigan Technological University has a student team that is designing a formula car for national competition. The time required for the team to assemble the first car is 100 hours. Their improvement (or learning rate) is 0.76, which means that as output is doubled, their time to assemble a car is reduced by 14 %. Use this information to determine the total time (in hours) required to assemble the first 3 cars. (Enter your answer as a number without the units.)
Explanation / Answer
Assuming a proportional decrease in assembly time for output units between doubled quantities, we have
Time required for manufacturing 1st car: Z1 = 100 hours
Time required for manufacturing 2nd car: Z2 = 100x(2)log0.76/log2 = 76 hours
Time required for manufacturing 3rd car: Z3 = 100x(3)log0.76/log2 = 64.73 hours
Total time to manufacture 3 cars = 100+76+64.73 = 240.73 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.