Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit
ID: 1101871 • Letter: G
Question
Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit of $23,000? (Note that the units sold must account for total production costs (direct and overhead) plus desired profit.)
Direct labor hours: 0.4 hr / unit
Direct labor costs: $23 / hr
Direct materials cost: $4.5 / unit
Overhead costs: 100% of direct labor
Packaging and shipping: $2.1 / unit
Selling price: $29 / unit
Explanation / Answer
Let the number of units added be 'A'
Profit = AxSelling price - (Ax Direct labor hoursx Direct labor costs + AxDirect materials cost + Overhead costs + Ax Packaging and shipping)
Profit = Ax29 - Ax(0.4x23 + 4.5 + (100/100)x 0.4x23 + 2.1) = 29A - 25A = 4A
Since, Profit = 23,000
A = 23,000/4 = 5750 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.