Suppose that a monopolistically competitive restaurant is currently serving 250
ID: 1100445 • Letter: S
Question
Suppose that a monopolistically competitive restaurant is currently serving 250 meals per day (the output where MR = MC). At that output level. ATC per meal is $10 and consumers are willing to pay $12 per meal. What is the size of this firm's profit or loss? $ Will there be entry or exit? Will this restaurant's demand curve shift left or right? In long-run equilibrium. suppose that this restaurant charges $11 per meal for 180 meals and that the marginal cost of the 180th meal is $8. What is the size of the firm's profit? Instructions: Enter a numeric value for your answer. Suppose that the allocatively efficient output level in long-run equilibrium is 210 meals. Is the deadweight loss for this firm greater than or less than $90?T than $90.Explanation / Answer
Profit = (12-10)*250 = $ 500
entry
left
in long run
Profit = 180(11-8) = $540
dead weight profit = 210(11-8)-540 = 630 - 540 = $90
so, exactly $90
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.