Given are five observations for two variables, x and y. x y 1 3 2 8 3 6 4 11 5 1
ID: 1099020 • Letter: G
Question
Given are five observations for two variables, x and y.
x y
1 3
2 8
3 6
4 11
5 16
1 The predicted value of y when x = 4 is:
a
9.6
b
10.6
c
11.7
d
12.2
2 The standard error of estimate for the model is:
a 2.214
b 2.033
c 1.949
d 1.822
3 The percent of variations in y explained by the variations in x is: a 59.4%
b 68.1%
c 76.2%
d 85.1%
Given are five observations for two variables, x and y.
x y
1 3
2 8
3 6
4 11
5 16
1 The predicted value of y when x = 4 is:
a
9.6
b
10.6
c
11.7
d
12.2
2 The standard error of estimate for the model is:
a 2.214
b 2.033
c 1.949
d 1.822
3 The percent of variations in y explained by the variations in x is: a 59.4%
b 68.1%
c 76.2%
d 85.1%
Explanation / Answer
1. The predicted value of y when x = 4 is: 11.7
2. The standard error of estimate for the model is:= 2.214
3. percent of variations in y explained by the variations in x is= 85.1%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.