A contractor has a project that will produce revenues of $40,000 and operating c
ID: 1098717 • Letter: A
Question
A contractor has a project that will produce revenues of $40,000 and operating costs of $2000 dollars every year. The contractor needs a truck for moving earth purposes. The project course runs for 7 years . The contractor is considering purchasing a truck or renting a truck. The Tax rate is 30% and cost of capital is 10%.
a.) If the contractor purchases the truck it is a $50,000 investment, and follows 5-year MACRS-GDS deprectiation schedule.
b.) Renting a truck is $90 per day
How many days a year does the truck have to be used in order for it to be more attractive to the contractor to purchase a truck versus renting.
Explanation / Answer
a)
tax rate = 30%
to ccalculate cash flow first taxable income will be calculated by subtracted depreciation and then add it back to after tax income
cash flow in year 1, = (40000-2000-.2*50000)*.7+.2*50000 = 29600
cash flow in year 2 = (40000-2000-.32*50000)*.7+.32*50000 = 31400
cash flow in year 3 = (40000-2000-.192*50000)*.7+.192*50000 = 29480
cash flow in year 4 = (40000-2000-.115*50000)*.7+.115*50000 = 28325
cash flow in year 5 = (40000-2000-.115*50000)*.7+.115*50000 = 28325
cash flow in year 6 = (40000-2000-.058*50000)*.7+.058*50000 = 27470
cash flow in year 7 = (40000-2000)*.7 = 26600
NPV = -50000+(29600/1.1^1)+(31400/1.1^2)+(29480/1.1^3)+(28325/1.1^4)+(28325/1.1^5)+(27470/1.1^6)+(26600/1.1^7)
NPV = $91098.32
b)
b) to calculate no of days
let no of workingdays = x
cash flow per yyear = 40000-2000-90x)*.7
since cash flow will be equal for all years, so PV can be calculated using PVIFA
NPV = (cash flow per year)*PVIFA(10,7)
91098.32 = (40000-2000-90x)*.7*4.8684
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.