A restaurant/bar is analyzing its pricing of beer. It has determined that the pr
ID: 1098391 • Letter: A
Question
A restaurant/bar is analyzing its pricing of beer. It has determined that the price elasticity of demand for beer is ?0.8; the cross-price elasticity for wine with respect to the price of beer is 0.9; the cross-price elasticity for appetizers is -1.4; and the cross-price elasticity for entrees is -2.2. The current average price of a beer at this bar is $4.50, and the restaurant sells 250 pints of beer a night. The price of wine averages $8 a glass, and on a typical night 40 glasses of wine are purchased. An appetizer is priced at an average price of $6, and an entree costs $12 on average. The average number of appetizers and entrees sold per night is $70 and $25, respectively. The marginal cost of a pint of beer is $2; an additional glass of wine sold increases costs by $5; an appetizer increases costs by $4; and an entree has a marginal cost of $7. The restaurant is considering lowering the price of beer to $4.
Explanation / Answer
(a)
Before price change,
Total revenue = $ (4.5 x 250 + 8 x 40 + 6 x 70 + 12 x 25) = $ 2165
Total cost = $ (2 x 250 + 5 x 40 + 4 x 70 + 7 x 25) = $ 1155
Profit = $(2165 - 1155) = $ 1010
(b) Beer price decreased to $4 (Change by $0.50, or 11.11%)
So quantity of beer sold will increase by 8.89%
New quantity of beer sold = 250 x 1.0889 = 272 glasses
(i) cross-price elasticity for wine with respect to the price of beer is 0.9
This means for 1% increase (decrease) in beer price, quantity of Wine sold increases (decreases) by 0.9%
So for 11.11% decrease in beer price, wine sales will decrease by 9.999%
So, New Wine Sales = 40 x 1.09999 = 44 glasses
(ii) cross-price elasticity for appetizers is -1.4
This means for 1% increase (decrease) in beer price, quantity of Appetizer sold decreases (increases) by 1.4%
So for 11.11% decrease in beer price, Appetizer sales will increase by 15.55%
So, New Apetizer Sales = 70 x 1.1555 = 81
(iii) cross-price elasticity for entrees is -2.2
This means for 1% increase (decrease) in beer price, quantity of Entree sold decreases (increases) by 2.2%
So for 11.11% decrease in beer price, Entree sales will increase by 24.44%
So, New Entree Sales = 25 x 1.2444 = 31
(c) New Profit
= Sum of [New Quantity x (Price - Cost)] for all 4 items
= 272 x (4 - 2) + 44 x (8 - 5) + 81 x (6 - 4) + 31 x (12 - 7)
= 544 + 132 + 162 + 155 = $ 993
(d) Compared to profit calculated in part (a), total profit decreased after beer price reduction. So price of beer should not be reduced.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.