The XYZ corporation, a monopolist, receives a report from a consulting firm conc
ID: 1096089 • Letter: T
Question
The XYZ corporation, a monopolist, receives a report from a consulting firm concluding that the demand function for its product is:
Q = 80 1.5P + 2.3M + 0.75A
Where Q is the number of units sold, P the price of its product, M is buyers per capita income, and A is the firms advertising expenditure. The firms average cost function is:
AVC = 42 8Q + 1.5Q2
Consumers per capita income is estimated to be $10,000 and the firm spends $200,000 on advertising. The firms total fixed cost is equal to $50,000.
a. How much output should the firm produce to maximize profit (minimize loss)? Show all your work (steps and calculations)
b. What price should be charged for the output? Show all your work.
c. What is the firms expected profit or loss? Show all your work
Explanation / Answer
Q = 80 -1.5P +2.3M+.75A
M =10,000
A = 200,000
Substitute value of M and A in Q function
Q = 173080 -1.5P
P = 115,386.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.