A firm manufactures and sells high quality business priters and ink toners. Each
ID: 1094735 • Letter: A
Question
A firm manufactures and sells high quality business priters and ink toners. Each printer sells for $650 and each toner for $100. The average user keeps the priter for 5 years and consumes 4 toners every year. in response to a recent significant drop in printers sales( which will reduce future toner sales as well) the firm wants to lower the priter price to $500. Assume that income from toner sales occurs at year end and the firm's cost of capital is 10%. How much of an increase is needed in the toner price to cover the loss in priter price?
Explanation / Answer
decrease in printer price = 600-500 = $150
so the toner should cover this $150 for one printer
cost of capital is given as 10%
present value of annuity @ 10% for 5years =3.80
so the present value of returns from toners= 4toners x 100 x 3.80=$1520
(per year toners sale is $400 i.e 4toners @100 )
if we take the present price of printer=650
total inflows = 1520+650 = $2170
now printer price =$500
so remaining defieciency =2170-500=$1670 should be covered by sale of toners
being usage per year and cost of capital is same, the equation will be 4 x A x 3.80 = 1670
where A is the price of toner
A =109.86
so the price of toner should be increased by $9.86 or approximately $10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.