A manufacturing firm receives a contract to assemble 1000 units of test equipmen
ID: 1093544 • Letter: A
Question
A manufacturing firm receives a contract to assemble 1000 units of test equipment and must decide how to organize its assembly operation. Skilled workers, at $33 per hour each, could be assigned to individually assemble the equipment. Each worker would do all the assembly steps, which would take 2.6 hours for each unit. The alternate approach would be to set up a team of four less skilled workers, at $19 per hour each, and organize the work so that each does part of the assembly. The4-man team is able to assemble a unit in 1 hour. Which option is the more economical approach?Explanation / Answer
Output = 1000 units
Time required by individual = 2.6 hours per unit
Total time required = 2.6 * 1000 = 2600 hours
Total Cost Individual = $33 * 2600 = 85,500
Time required by team of 4 members = 1 hour per unit
Total time required = 1 * 1000 = 1000 hours
Total Cost Team = $19 * 4 * 1000 = 76,000
Hence team of 4 should be selected
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.