Suppose that the cost of capturing a cockatoo and transporting him to the United
ID: 1092722 • Letter: S
Question
Suppose that the cost of capturing a cockatoo and transporting him to the United States is about $40 per bird. Cockatoos are drugged and smuggled in suitcases to the United States. Half of the smuggled cockatoos die in transit. Each smuggled cockatoo has a 10% probability of being discovered, in which case the smuggler is fined. If the fine imposed for each smuggled cockatoo is increased to $700, then the equilibrium price of cockatoos in the United States will be what?
a. $61. b. $244.44. c. $75. d. $110. e. $155.56
Explanation / Answer
Note - I am going on the assumption that if discovered, the smuggler will be fined AND the birds will be confiscated.
Probability that a bird will reach the US alive and not confiscated if discovered = 100% x (1 - 50% death rate) x (1 - 10% discovery/confiscation rate) = .45p
Expected cost per bird = $40 per bird costs + $70 expected fine costs ($700 fine x 10% discovery rate) = $110
.45p = $110 -> p = $110 / .45 = $244.44
Answer is b. $244.44
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.