Need to input the values into the below paragraph with calculated results where
ID: 1090281 • Letter: N
Question
Need to input the values into the below paragraph with calculated results where needed. The unknown is propyl isobutyrate (C7H14O2) and its wieght is 1 gram.
Saponification of unknown: In a 100mL singleneck RBF, water (50mL), the unknown (Xg, Ymmol) and a stoichiometric amount of potassium hydroxide (Xg, Ymmol) were combined. The reaction was refluxed for 2 hours, and cooled to room temperature. The water mixture was then extracted with diethyl ether (2x25mL). The ether was discarded, and then the water layer was acidified using excess concentrated HCl (5mL). The water layer was then extracted a second time with diethyl ether (2x25mL), and the ether extracts dried over using magnesium sulfate. Removal of the volatile solvent, yielded the desired product (Xg, 75.9%).
Explanation / Answer
Ans is 2.138mgms,
reactants-------->products
According to chemical conservation law
n1v1+n2v2+n3v3=X
given mass of unknown is 1g;n=mass/molecular weight=1/130=7.69mmol of unknown=Y;Diethyl Ether moles=(2/74.12)*1000=26.98mmol
Therefore 7.69*50(unknown is diisolved in water)+7.69*50(KOH prepared in water taken same values as X,Y are same for unknown and KOH)+Diethylether is taken to seperate water 26.98mmol*50mL+excess of Conc.HCl is taken i.e 4mmol*5mL=X
X=384.5+384.5+1349+20
Therefore X=2138milli gms yield
2138/1000=2.138gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.