You wish to prepare 100 mL of 0.750 M HCI from concentrated HCI (11.65 M). You a
ID: 1086691 • Letter: Y
Question
You wish to prepare 100 mL of 0.750 M HCI from concentrated HCI (11.65 M). You are provided with a 100 mL volumetric flask and a 10 mL graduated pipet with 0.00 line at the top and calibration lines each 0.1 mL. When filled to the 0.00 mL line this pipet would dispense 10.00 mL of solution when drained leaving only the final inside drop. At what volume reading on the pipet should you start dispensing the 11.65 M HCI to have the correct number of moles to give the 0.750 M solution when dispensed into the volumetric flask? Select one: O a. 7.12 mL b, 2.88 mL c. You cannot prepare the 0.750 M solution with this flask and pipet. d. 3.56 mL e. 6.44 ml age Next page Predicting Conductivi ppsx . Show All × Dll F6 5 6 8 0 0Explanation / Answer
A. From relative equation of normality and volume
The amount of HCl needed is 6.437 mL.
From the present scale of calibration in pipette, it is not possible to prepare exact solution of 0.75 M.
B. Considering the molar values to be molar conductivity.
we have following relations; a+c=8.45 ; b+d=4.21 ; c+d=7.25
Hence (a+c)-(c+d)+(b+d) = a+b = 8.45 -7.25 + 4.21 = 5.41mS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.