Suppose you dissolve 2.84 g of succinic acid, C,H(COH), in 500. mL of water Assu
ID: 1081330 • Letter: S
Question
Suppose you dissolve 2.84 g of succinic acid, C,H(COH), in 500. mL of water Assuming that the density of water is 1.00 g/em, calculate the molality of acid in the solution. bSuppose you dissolve 2.84 g of succimic acid, C H(co,HD)2, in 500 ml of water Assuming that the density of water is 100 g/cm calculate the mole fraction of the acid in the solution GSuppose you dissolve 2.84 g of succinic acid, C,Hco,H2 in 500. mL of water Assuming thar the density of water is 1.00gcm calculate the weight percent of the acid in the solutionExplanation / Answer
Ans :number of moles of succinic acid : given mass /118.09
= 2.84 / 118.09
= 0.024 mol
a) Molality = no. of moles of acid / mass of solvent in kg
Since density of water is 1.00 g/cm3, the mass of 500 mL will 500 g
So putting all the values in the formula , we get :
m = 0.024 / 0.500
= 0.048 m
b) The number of moles of water = 500 / molar mass
= 500 / 18.01528
= 27.75
Mole fraction of acid = mol of acid / total moles
= 0.024 / (0.024 + 27.75)
= 8.64 x 10-4
c) weight % = weight of acid / total weight
= [2.84 / ( 2.84 + 500)] x 100
= 0.57 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.