Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2) A 4L sealed container is filled with argon (MW 39.95 g/mol) and registers a p

ID: 1081120 • Letter: 2

Question

2) A 4L sealed container is filled with argon (MW 39.95 g/mol) and registers a pressure of 1.2 atm at a temperature of 310 K. Given this information, what is the mass of the argon gas in this container? 3) An isolated tank at room temperature containing air, carbon dioxide, and water vapor measures a total pressure of 1.14 atm on a barometer. Given that the pressure of air is 1 atm and that your water has a vapor pressure of 23.8 torr (760 torr-1 atm), what is the partial pressure of the carbon dioxide in the tank if we assume no other gases are present?

Explanation / Answer

2)

Given:
P = 1.2 atm
V = 4.0 L
T = 310.0 K

find number of moles using:
P * V = n*R*T
1.2 atm * 4 L = n * 0.08206 atm.L/mol.K * 310 K
n = 0.1887 mol
use:
mass,
m = number of mol * molar mass
= 0.1887*39.95
= 7.54 g
Answer: 7.54 g

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote