7. Supply the needed conversion and solve. ?g 1 12sa = 4.5 mio! H2SO4 - 8. In th
ID: 1080998 • Letter: 7
Question
7. Supply the needed conversion and solve. ?g 1 12sa = 4.5 mio! H2SO4 - 8. In the chemical reaction of iron and sulfur, how many moles of sulfur are needed to react with 1.42 mol or iron? 2Fe + 3S FeS: 9. In the engines of cars and trucks, nitrogen and oxygen from the air react at high temperature to produce nitrogen monoxide, a component of smog. a. Write the balanced chemical equation. b. What molar mass is needed to convert grams of Oz to moles of O c. What mole ratio is needed to convert moles of O2 to moles of NO? d. What molar mass is needed to convert moles of NO to grams of NO?Explanation / Answer
7.
need conversion
molar mass of H2SO4 = 98.079 g/mol
4.5 mol = 4.5 mol x 98.079 g/mol = 441.36g
8.
2Fe + 3S ----->Fe2S3
sulfur to iron conversion equation can be written as 3 mol S / 2 mol Fe
for 1.42 mol Fe
moles of S required = 3 mol S / 2 mol Fe x 1.42 mol Fe = 2.13 mol S
9.
(a) N2 + O2 --->2NO
(b) 32g O2 = 1 mol O2
(c) mole ratio from O2 to NO = 2 mol NO / 1 mol O2
(d) mass of NO = mass of N(14g) + mass of O(16g) = 30g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.