You start with some \"pure\" water at 25.0° C (a temperature at which the value
ID: 1076461 • Letter: Y
Question
You start with some "pure" water at 25.0° C (a temperature at which the value of Kw = 1.01 × 10-14) and add enough HCl so that the resulting solution is 5.00 × 104 M HCl. What is the value of the pH? ["Pure" water has no solutes dissolved in it and has been degassed. Before you add the HCl, there is only H2O and its dissociation products.] (2 pts) 2. a. You start with some "pure" water at 25.0° C (a temperature at which the value of Kw = 1.01 × 10-14) and add enough NaOH so that the resulting solution is 7.00 x 105 M NaOH. What is the value of the pH? (2 pts) b. 1.01 × 10-14) and add You start with some "pure" water at 25.0° C (a temperature at which the value of Kw enough HCl so that the resulting solution is 6.00 × 10-9 M HCl. What is the value of the pH7 (3 pts) c.Explanation / Answer
a) [H3O+] = 5.00 x 10^-4 M
pH = -log [H3O+]
pH = -log (5.00 x 10^-4)
pH = 3.30
b)
[OH-] = 7.00 x 10^-5 M
[H3O+] [OH-] = Kw
[H3O+] x 7.00 x 10^-5 = 1.01 x 10^-14
[H3O+] = 1.44 x 10^-10 M
pH = -log [H3O+]
pH = 9.84
c)
[H3O+] = [H3O+] from HCl + [H3O+] from water
= 6.00 x 10^-9 + 1.00 x 10^-7
= 1.06 x 10^-7 M
pH = 6.97
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.