3. A rectangular sample of silver was measured to be 4.52 cm by 1.32 cm by 1.22
ID: 1075170 • Letter: 3
Question
3. A rectangular sample of silver was measured to be 4.52 cm by 1.32 cm by 1.22 cm. Next, a weighing boat was placed in an analytical balance. The mass of the empty weighing boat was 2.4123 g. When the silver sample was placed in the weighing boat, the mass of the silver sample with the weighing boat was 78.3123 Calculate the volume of the silver sample in mL. a. b. Calculate the mass of the silver sample in both grams and ounces. (1.000 oz equals 28.35 g). calcula mass c. if density is defined as nsity- vonlume calculate the densityof the silver sample Page 27 Chemistry 121, vF16Explanation / Answer
a)
volume = length * width * height
= 4.52 cm * 1.32 cm * 1.22 cm
= 7.28 cm^3
Answer: 7.28 cm^3
b)
mass of silver = mass of silver with boat - mass of empty boat
= 78.3123 g - 2.4123 g
= 75.9000 g
in qz it is,
mass = 75.9000/28.35 = 2.677 oz
Answer:
75.9000 g
2.677 oz
c)
density = mass / volume
= 75.9000 g / 7.28 cm^3
= 10.4 g/cm^3
Answer: 10.4 g/cm^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.