Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose 25.0 mL of 0.500 M H,S0, is added to 50.0 mL of a 0.500 M KOH in a coffe

ID: 1074500 • Letter: S

Question

Suppose 25.0 mL of 0.500 M H,S0, is added to 50.0 mL of a 0.500 M KOH in a coffee-cup calorimeter. The solution temperature, originally at 23.50°C, rises to 30.17 Assume the totalvolume is the s solution has a density of 1.00 g/ml and a specific heat of 4.18 J/gc.5cex A. Write a balanced equation for the reaction. 3. um ofthe individual volumes and the final 8. Use the density and volume of the solution to find the mass of the solution then calculate the heat released by the reaction. C. How much heat is transferred per mole of KOH?

Explanation / Answer

moles of acid H2SO4 = 25 x 0.50 / 1000 = 0.0125

moles of KOH = 25 x 0.5 / 1000 = 0.0125

balanced equation:

H2SO4     + 2 KOH ------------------------> K2SO4 + 2H2O

b)

total volume = 25+20 = 50 mL

mass of solution = volume x density

                          = 50 x 1

                         = 50 g

dT = 30.17 -23.50 = 6.67 oC

Q = 50 x 4.18 x 6.67

Q = 1394 J

heat released by the solution = 1394J = 1.394 kJ

c)

heat released per mole of KOH = - Q / n

                                                    = -1.394 / 0.0125

                                                   = - 112 kJ / mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote