Cyclohexane (C6H12) is being used in a workplace 21 x 45 x 12 ft. In an 8-hr wor
ID: 1073503 • Letter: C
Question
Cyclohexane (C6H12) is being used in a workplace 21 x 45 x 12 ft. In an 8-hr workshift, 4.3 gallons of C6H12 is evaporated steadily. There are 2.1 air changes per hour in this workplace. For cyclohexane: MW = 84 g-mol; d = 0.779 g/mL; TLV = 300 ppm; LEL = 1.3%; UEL = 8.4%. Also: 1 gallon = 3.785 L, 1 ft3 = 28.32 L.
What is the solvent evaporation rate in L/min at 25 oC and 760 mmHg?
a. 7.69 b. 9.62
c. 3690 d. None of the above
Explanation / Answer
For cyclohexane volume 4.3 gallons = 4.3 x 3.8 L
evaporation rate in a workplace volume of 21 x 45 x 12 ft
in time 8 x 60 min would be,
a. 7.69 L/min
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.