Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You prepare NaOH solution by dissolving 1.7650g of pure BaOH in sufficient water

ID: 1073277 • Letter: Y

Question

You prepare NaOH solution by dissolving 1.7650g of pure BaOH in sufficient water to make 400mLs of solution. What is the molarity of the sodium hydroxide solution?
A) if you use 22.60mL of the base to neutralize 30.0mL of the sulfuric acid, what is the molarity of the sulfuric acid? You prepare NaOH solution by dissolving 1.7650g of pure BaOH in sufficient water to make 400mLs of solution. What is the molarity of the sodium hydroxide solution?
A) if you use 22.60mL of the base to neutralize 30.0mL of the sulfuric acid, what is the molarity of the sulfuric acid?
A) if you use 22.60mL of the base to neutralize 30.0mL of the sulfuric acid, what is the molarity of the sulfuric acid?

Explanation / Answer

Weight of the NaOH = 1.765 gm

Molarity of the NaOH solution = 1.765 x 1000 /400 x40 = 0.1103 M .

Moles of the NaOH to be taken = 20 x 0.1103 /1000 = 0.002206

   Moles of the H2SO4 that needed to be neutralized = 0.00206 /2 = 0.001103 M

Molarity of the H2SO4 = 0.001103 x 1000 / 30 = 0.03676 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote