1000 mol h^-1 of ethylene oxide is produced by the catalytic oxidation of ethyle
ID: 1073151 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
The reactions are C2H4+O2----> C2H4O and C2H4+3O2---> 2CO2+2H2O
moles of C2H4O formed/ moles of C2H4 consumed = 0.8
moles of C2H4 consumed = 1000/0.8= 1250 moles
Moles of C2H4 reacted is only 25%. moles of C2H4 added = 1250/0.25=5000 moles
Moles of C2H4 added = 5000 moles
Moles of C2H4 converted = 1250 moles
Moles of C2H4O formed = 1000 moles, moles of C2H4O reacted for forminng CO2 and H2O= 250 mole
Moles of oxygne fed =3.2*5000 =16000 moles
Products : C2H4O= 1000 moles, CO2= 2*250 =500moles. H2O= 2*250 =500moles. O2 consumed = 1000/2( for C2H4O formation)+3*250( for formation of CO2 and H2O)= 1250 moles
Oxygen remaining = 16000-1250= 14750 moles
Products :
C2H4O= 1000 moles, CO2= 500moles, H2O= 500 moles, O2= 14750 moles, C2H4= 5000-1250 = 3750
total moles of products = 16750
composition =moles of products/ total moles
composition : C2H4O= 1000/16750=0.0597, CO2= 500/16750 =0.0298, H2O= 0.0298, O2= 14750/16750= 0.8806
C2H4= 3750/16750= 0.2238
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.