2. In order to check to see that the percent recovery for a new sample preparati
ID: 1072851 • Letter: 2
Question
2. In order to check to see that the percent recovery for a new sample preparation method was constant over the range expected for pesticide residues in corn stalks (normally 1.0 5.0 ppb, depending on the time since application), a series of 20 g samples of untreated corn stalks were spiked with aliquots of a highly diluted solution of the pure pesticide. The spiked cornstalks together with 25 mL of acetonitrile were placed in a powerful blender and agitated for 45 s. The acetonitrile extract was filtered and then analyzed directly by gas chromatography. Comparison of the residue samples with standard samples produced the results below: Sample Instrument Response a. Calculate the concentration (in ppb) that would (arb. unit x 10 s) be expected in each of the solutions analyzed for Standards the samples. 1.00 ppb b. Plot the response versus concentration curve for 2.00 ppb 4.25 the standards. c. Based on the graph in part b, what was the 3.00 ppb 6.52 concentration in each of the solutions from the 4.00 ppb 8.57 residue samples? 10.76 5.00 ppb d. Calculate the percent recovery for each sample. Is Samples 200 g corn stalks x mL of standard the recovery constant over the range tested? containing 2.5 100 mL M LaL 2.10 1.00 mL spike 4.15 2.00 mL spike 6.28 3.00 mL spike 8.43 4.00 mL spike 10.28 5.000 mL spikeExplanation / Answer
a)the concentration of the standard used to spike=25 ppb
that is because the standard used is 2.5 micrograms per 100 ml when it is converted to ppb it gives 25 ppb
ppb means parts per billion that means mg per 106 ml
2.5 micrograms=2.5* 10-3 mg
100 ml contains 2.5* 10-3 mg therefore 1ml contains 2.5* 10-3 mg/100=2.5* 10-5 mg
106 ml contain=2.5* 10-5 mg*106 ml=25 ppb
to spike the samples 1,2,3,4 and 5 ml of this standard is used.
therefore for 1.0 ml= 25*10-6 mg
this was extracted in 25 ml of acetonitrile,therefore 25*25*10-6 mg/25 ml =1*10-6 mg/ml = 1 ppb
therefore for 2,3,4 and 5 the expected values will be 2, 3, 4 and 5 ppb respectively
b)
c) using the graph
for 2.10 =0.9805
for 4.15=1.9322
for 6.28=2.921
for 8.43=3.919
for 10.28=4.778
d)percentage recovery=amount recovered/amount spiked*100
1.0 ml
0.9805/1*100=98.05%
similary,
for 2.0 ml =96.61%
for 3.0ml=97.37%
for 4.0 ml=97.975%
for 5.0 ml=95.56%
Recovery is not constant as % recovery for each sample varies.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.