Answer the questions below with the help of the following information. The heat
ID: 1072611 • Letter: A
Question
Answer the questions below with the help of the following information. The heat of fusion of ice 3.4 times 10^2 J/g The heat of vaporization of water 2.3 times 10^3 J/g Specific heat of water = 4.184 J/g degree C a) How much heat must be supplied to melt 45 g of ice? b) How much heat must be supplied to raise the temperature of 45 g of water from 0 degree C to 100 degree C? c) How much heat must be supplied to change 45 g of water at 100 degree C to steam? d) How much heat must be supplied to change 45 of ice at 0 degree to steam at 100 degree C?Explanation / Answer
Q14
For melting 45 g of ice:
mol = mass/MW = 45/18 = 2.5
Q = n*LHeat of melting
Q = 2.5*3.4*10^2 = 850 J
b)
from 0 to 100
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 45*4.184*(100-0) = 18828 J
c)
steam:
Q = n*LLheat vap
Q = 2.5*2.3*10^3 = 5750 J
d)
total heat
Qtotal = Qa + Qb+Qc = 850+18828+5750 = 25,428 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.