Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

C. What is the total mass of atmospheric CO2 in grams given that it is 0.04% by

ID: 1072010 • Letter: C

Question

C. What is the total mass of atmospheric CO2 in grams given that it is 0.04% by volume (i.e., 400 ppmv) in the atmosphere.
You need to know:
• Mean molar mass of atmosphere: Matm = 28.97 grams/mole.
• Molar mass of CO2: MCO2 (from B)

-Calculate p=0.04% x (MCO2 / Matm); this is the percent of the total atmospheric mass (from A).

D. Calculate mass of carbon in grams in atmosphere.
You need to know:
• Molar mass of carbon (from B)
• Molar mass of CO2 (from C)

-Multiply answer from C by (MC / MCO2).

Explanation / Answer

mass % of CO2= 0.04*44/29 =0.06069%

molar mass of Carbon= 12, molar mass of Air =29 and molar mass of CO2=44

Mass %of Carbon = 0.06069*12/44 =0.016552

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote