The following table and graph represent the absorbance of different solutions of
ID: 1071124 • Letter: T
Question
The following table and graph represent the absorbance of different solutions of copper II nitrate. Based on the information above, what is the concentration of an unknown solution that had an absorbance of 0.224? Each of the solutions used to make the Beers Law Plot in the example above were made by taking a volume of a stock solution of copper II nitrate, putting it into a 250.ml. volumetric flask, and then filling to the calibration line with distilled water. If the stock solution was 0.2943M, complete the chart below:Explanation / Answer
E. Based on the data
1. unknown
absorbance = 0.224 M
concentration of unknown = 0.224 x 0.1/0.357 = 0.063 M
Complete table for preparing dilute solutions from stock
Volume of stock (ml) conc. (M)
0.1 x 250/0.2943 = 84.95 0.1
0.05 x 250/0.2493 = 50.14 0.05
0.025 x 250/0.2493 = 25.07 0.025
0.01 x 250/0.2493 = 10.03 0.01
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.