A piper delivers 6.25, 6.30, 6.45 and 6.50mL in four consecutive trials. Find th
ID: 1068651 • Letter: A
Question
A piper delivers 6.25, 6.30, 6.45 and 6.50mL in four consecutive trials. Find the mean volume Calculate deviation from the mean for each trial and calculate the average deviation from the mean. Calculate the relative deviation (in %) for this set of data. Relative deviation (%) = (average deviation from the mean/the mean value) x 100. Calculate the percentage composition of CuS04. (Calculate the percentage composition of each element in CuSO_4) A 5.40g sample of an unknown has a volume of 7.30 cm^3. What is the density of the unknown? Pay attention to significant figures for all calculations!!Explanation / Answer
Answers:
1) Given data:
Pipet delivers volume:
Trial 1 = 6.25 mL
Trial 2 = 6.3 mL
Trial 3 = 6.45 mL
Trial 4 = 6.5 mL
a) Mean volume = ?
Mean volume = Trial 1 + Trial 2 + Trail 3 + Trial 4 / 4 = 6.25 mL + 6.3 mL + 6.45 mL + 6.5 mL / 4
= 6.375 mL
So the mean volume = 6.375 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.